Dzięki wydrukowanej w naszej pracowni makiecie osoby niewidome i słabowidzące mogą poznać dotykiem drogę do krakowskiej szkoły. Mapa 3D o wymiarach 100 × 80 cm została wykonana w technologii druku 3D na wielkoformatowej maszynie Stratasys F770.
Makieta tyflograficzna została przygotowana dla podopiecznych zespołu szkół „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ul Tynieckiej 6 w Krakowie. Makieta pozwala uczniom poznać topografię tej części miasta, sprawdzić, gdzie znajduje się ich szkoła, najbliższe przejścia dla pieszych, a nawet w którą stronę płynie Wisła.
Mapa 3D przedstawia okolice Rynku Dębnickiego w Krakowie oraz budynki sąsiadujące ze szkołą, która została oznaczona na mapie specjalnymi wypustkami.
Do druku 3D użyliśmy wielkoformatowej, przemysłowej drukarki 3D Stratasys F770, dzięki czemu wszystkie elementy zostały wydrukowane w całości. W stworzenie komputerowego modelu obszaru odpowiedzialni byli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy na bazie szeregu konsultacji z nauczycielami orientacji przestrzennej oraz uczniami ZSiP stworzyli możliwie najbardziej przejrzysty projekt. Po otrzymaniu projektów zajęliśmy się drukowaniem 3D, a następnie montażem makiety na płycie.
Budynki są bardzo wyraźnie oznaczone, udało nam się odwzorować to, jak wyglądają chodniki, jezdnia, pasy na drodze, w którą stronę płynie rzeka i dokąd prowadzą bulwary wiślane. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jako Fundacja mogliśmy taki projekt zrealizować wspólnie z firmą CadXpert i przekazać makietę do ośrodka, żeby osoby niewidome mogły z tego korzystać na co dzień — mówi Marcin Ryszka, prezes Fundacji Nie Widząc Przeszkód, Medalista Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu osób niewidomych, paraolimpijczyk z Pekinu i Londynu, reprezentant Polski w blind futbolu.
Inicjatorem projektu tworzenia makiety była Fundacja Nie Widząc Przeszkód współpracująca z Gabinetem Orientacji Przestrzennej oraz Centrum dla Niewidomych w Krakowie. Projekt dofinansowany został przez Gminę Miejską Kraków w ramach dotacji na realizację zadań publicznych.
Bardzo cieszy nas fakt, iż mapa zrobiła olbrzymie wrażenie na wszystkich, którzy mieli możliwość dotknięcia jej pierwszy raz. Nie ukrywamy jednak, iż najbardziej cieszyć będzie nas ona dopiero wówczas, gdy walnie przyczyni się do poznawania przez uczniów ZSiP swego najbliższego otoczenia, bo z tą właśnie myślą została ona stworzona – jako przyjazne i skuteczne narzędzie dydaktyczne — Fundacja Nie Widząc Przeszkód.
Skontaktuj się z naszym specjalistą
Karina Guzdek
Specjalista ds. usług druku 3D
+48 12 307 25 24 wew. 2
+48 883 044 448
karina.guzdek@druk3d.cx