ABS jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych tworzyw termoplastycznych w technologii FDM/FFF. Popularność zdobył głównie dzięki dobrym właściwościom mechanicznym w stosunku do kosztów materiałowych, ponoszonych przez użytkownika drukarki 3D.
W tym artykule przybliżymy możliwości i jakość druku w technologii FDM i FFF na przykładzie MakerBot METHOD.
Relatywnie niskie ceny filamentów zachęcają wielu amatorów druku 3D, jednak rzeczywistość szybko weryfikuje ich oczekiwania – dojście do gotowych wydruków, które zachowają najlepsze właściwości dla tego polimeru, jest bardzo dużym wyzwaniem. Mimo że sam proces wytłaczania uplastycznionego materiału z dyszy drukarki nie stanowi kłopotu, to problemy zaczynają się pojawiać bardzo szybko; wewnętrzne naprężenia powodują liczne deformacje już w trakcie drukowania. Nie można też pominąć kwestii wypaczania i pękania materiału.
W dalszej części artykułu porównamy stacjonarną drukarkę 3D FDM MakerBot Method – wykorzystującą patenty Stratasys – i inną profesjonalną drukarkę 3D z technologii FFF, która działa na tej samej zasadzie, jednak różni się kryteriami działania, jakie inni producenci musieli opracować w celu obejścia umów patentowych firmy Stratasys.
Przeczytaj całe case study
Przejdź do podstrony i uzyskaj dostęp do pełnego tekstu