Coraz więcej firm i osób prywatnych wykorzystuje inwentaryzacje zabytków, aby zachować dziedzictwo kultury czy spełnić prawne wymagania remontu. Tradycyjna inwentaryzacja jest jednak dość pracochłonna i nie zawiera wszystkich wymiarów. Poniżej opisujemy przykład zastosowania alternatywnej metody – inwentaryzacji dworku z wykorzystaniem skanera 3D.
Klient: Usługi projektowe i nadzór budowlany Zbigniew Toczek
Czas: kwiecień 2020
Usługa: Skanowanie zabytkowego dworku
Opis zlecenia
W kwietniu tego roku otrzymaliśmy zlecenie na przeprowadzenie inwentaryzacji budynku dla biura projektowego. Obiektem był zabytkowy dworek o wymiarach 26 x 19 x 11,5 m:
Przeprowadzona inwentaryzacja miała być wykorzystywana w różnych celach, a klient chciał raz zapłacić, aby otrzymać wszystkie potrzebne dane. Ręczne pomiary punktowe i modelowanie budynku trwało by bardzo długo, a dodatkowo wiele danych mogłoby zostać pominiętych. Dlatego zdecydowaliśmy, że wykorzystamy skaner 3D, aby stworzyć model 3D zewnętrznej części budynku.
Proces skanowania 3D i czas realizacji
Na miejsce przyjechaliśmy raz, dzięki czemu zaangażowanie klienta i właściciela ograniczało się do kilku godzin. Nie potrzebowaliśmy dokładnych instrukcji jakie elementy należy zwymiarować, bo dzięki skanerowi tworzyliśmy model całego budynku. Wykorzystaliśmy skaner do budynków 3D FARO Focus.
Skaner przestawiliśmy około 50 razy wykonując szybkie skany, a cały proces skanowania 3D trwał 5h. Dzięki temu przenieśliśmy obiekt do modelu 3D razem z zasłoniętymi częściami – niewidocznymi z niektórych miejsc.
Oprogramowanie urządzenia automatycznie później połączy wszystkie skany w jeden model wykorzystując dane z nawigacji GPS i GLONASS.
Podczas realizacji usługi działaliśmy (oraz nasz sprzęt) w trudnych warunkach przez deszcz oraz dużą wilgotność. Dzięki temu, że skaner 3D jest odporny na takie trudności (zgodnie z normą IP 54) nie pojawiły się żadne opóźnienia w projekcie. Skaner 3D jest mobilny, a wykonanie skanu możliwe jest w ciągu jednego dnia i dlatego duża odległość od naszej siedziby nie była problemem, a skaning laserowy 3d możemy świadczyć w całej Polsce.
Obróbka Plików
Proces obróbki chmury punktów wykonaliśmy już w biurze. Składał się on z kilku etapów, a całościowo trwał 10 godzin.:
- Połączenie skanów w jeden model za pomocą oprogramowania
- Oczyszczenie z szumów
- Wycięcie niepotrzebnego obszaru (np. teren wokół budynku, dodatkowe drzewa)
- Wygenerowanie orthophoto elewacji, która jest podstawą do stworzenia dokumentacji inwentaryzacyjnej 2D budynku
Gotowy model 3D budynku
Stworzony model dworku miał dokładność 1 mm. Dzięki temu zawarte na nim były również wszystkie szczeliny i inne elementy – często niewidoczne gołym okiem. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć modelu 3D z wykonanego skanowania. Klient nie potrzebował pliku w wersji kolorowej, dlatego nie był on wykonywany, jednak skanowanie 3D również umożliwia taką opcję.
Jaką przewagę ma skanowanie 3D nad tradycyjną inwentaryzacją?
- Do klienta przyjechaliśmy tylko raz, a inwentaryzacja całego budynku trwała 5h.
- Na modelu 3D (chmury punktów) dostarczyliśmy wszystkie wymiary. Pęknięcia, których nie było widać gołym okiem, wymiary dachu lub inne których klient nie uwzględnił. Dzięki temu uniknęliśmy sytuacji gdy wymagane były powtórne pomiary, a klient ma pewność, że wszystkie wymiary zostały zawarte na modelu.
- Podczas inwentaryzacji skanerem tworzymy model 3D – może on być wykorzystany na wiele sposobów np.: do projektowania BIM, tworzenia inwentaryzacji 2D lub 3D, do tworzenia wizualizacji 3D, analizy budynku pod kontem wykonawstwa prac budowlanych i wiele innych jakie daje technologia CAD.