fbpx
shop-icon

Matryca do formowania metalu - Case Study

Firma East/West Industries Inc. jest specjalizującą się w projektowaniu oraz produkcji części dla branży lotniczej. Wśród oferowanych produktów znajdują się m.in. siedzenia, konstrukcje, systemy tlenowe oraz zestawy ratunkowe.

Jednym z wyzwań, z którymi firma musiała się zmierzyć, było zamówienie klienta dotyczące wyprodukowania elementów z blachy. Wymagało to użycia matrycy do formowania, jednakże matryca uległa uszkodzeniu tuż przed rozpoczęciem produkcji. Wobec zaangażowania warsztatu mechanicznego East/West w proces produkcyjny, zlecenie wytworzenia nowego oprzyrządowania mogło uniemożliwić terminowe wykonanie zadania. W dodatku, produkcja matrycy wymagałaby zakupu stali narzędziowej i czasu na obróbkę, co dalej opóźniłoby realizację zamówienia.

Wyzwanie – uszkodzona matryca do formowania metalu

W odpowiedzi na ten problem firma East/West zdecydowała się na zakup drukarki 3D Fortus 450mc™. Urządzenie to pozwala na tworzenie modeli koncepcyjnych, narzędzi roboczych oraz uchwytów montażowych z wykorzystaniem włókna węglowego FDM® Nylon 12CF. Jest to polimer kompozytowy, który charakteryzuje się wystarczającą wytrzymałością i sztywnością, by z powodzeniem zastąpić tradycyjne materiały, takie jak metal. Zamiast ryzykować przedłużenie harmonogramu produkcji poprzez obróbkę matrycy zastępczej, inżynierowie East/West postanowili wydrukować pełnowymiarową matrycę formującą.

Matryca wydrukowana w technologii 3D okazała się bezbłędna, zapewniając niezbędną sztywność i wytrzymałość elementu końcowego. Co więcej, złożony kształt matrycy nie wpłynął na koszty produkcji, ponieważ druk 3D nie zależy od złożoności geometrii. Usługa produkcji nowej formy zajęłaby około ośmiu tygodni, natomiast dzięki wykorzystaniu technologii przyrostowej, matryca została wyprodukowana w mniej niż tydzień. To skróciło czas realizacji o 87%. Dodatkowo, firma zaoszczędziła blisko 4000 USD. Stanowi aż 80% obniżenia kosztów w porównaniu z kosztami, jakie poniosłaby w przypadku zlecenia produkcji matrycy firmie zewnętrznej.

Rozwiązanie – druk 3D matrycy formującej

Dzięki wprowadzeniu technologii druku 3D, East/West Industries Inc. zdołał skutecznie poradzić sobie z problemem utraconej matrycy do formowania metalu i jednocześnie osiągnął znaczne oszczędności kosztowe oraz czasowe. Druk 3D okazał się rozwiązaniem, które pozwoliło na szybkie wydrukowanie pełnowymiarowej matrycy formującej, a jednocześnie zapewniło niezbędną sztywność i wytrzymałość elementu końcowego.

Wprowadzenie druku 3D w produkcji części dla branży lotniczej stało się nie tylko rozwiązaniem problemu w przypadku utraconej matrycy, ale również otworzyło nowe możliwości projektowania i produkcji innowacyjnych części, które wcześniej były trudne do zrealizowania tradycyjnymi metodami. East/West Industries Inc. kontynuuje rozwój i inwestycje w technologię druku 3D, która stała się nieodłącznym narzędziem produkcji części

lotniczych w dzisiejszych czasach.

Wypełnij formularz. Nasz specjalista skontaktuje się, by przedstawić szczegóły

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowych i marketingowych telefonicznie, e-mailowo lub poprzez newsletter.

  Twoje dane będą chronione. Administratorem danych osobowych jest
  firma CadXpert z siedzibą w Krakowie przy ul. Ciepłowniczej 23. W
  każdej chwili możesz cofnąć zgody. Zapoznaj się ze swoimi prawami:
  Polityka prywatności.

  Wojciech

  Skontaktuj się z naszym specjalistą

  Wojciech Gaweł
  Ekspert ds. druku 3D

  +48 536 293 333
  wojciech.gawel@druk3d.cx