CadXpert Baza wiedzy Case studies Druk 3D na uczelni – AGH w Krakowie inwestuje w nowoczesne laboratorium
Case Study

Druk 3D na uczelni – AGH w Krakowie inwestuje w nowoczesne laboratorium

Przeczytaj, jak krakowska AGH ze wsparciem CadXpert ufundowało nowoczesne laboratorium druku 3D.

Na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstała pracownia druku 3D pod nazwą MakerBot Engineering Innovation Lab. Studenci mogą poznawać technologie drukowania i skanowania 3D w trakcie prowadzonych tam zajęć, korzystać z Laboratorium podczas przygotowywania prac dyplomowych, a także używać sprzętu do realizacji swoich pomysłów w ramach kół naukowych.

1

Kształcenie kadr przyszłości

Wyzwanie nowoczesnej uczelni

13 stycznia 2020 roku odbyło się oficjalne otwarcie pracowni MakerBot Engineering Innovation Lab, w którym uczestniczyli m.in. JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Marek Dudek, Kierownik Laboratorium dr inż. Dariusz Sala oraz pracownicy uczelni. Uroczystego uruchomienia pierwszego wydruku na drukarce MakerBot Replicator+ osobiście dokonał JM Rektor AGH.

Laboratorium MakerBot będzie przeznaczone do obsługi procesów badawczych, naukowych i dydaktycznych. Wesprze też szeroko pojętą wynalazczość w takich obszarach jak inżynieria współbieżna, inżynieria odwrotna oraz szybkie prototypowanie — mówi dr hab. inż. Marek Dudek, Dziekan Wydziału Zarządzania.

To pierwsza tego typu pracownia wśród polskich uczelni, w której każdy student ma własne stanowisko pracy, składające się z komputera i zainstalowanego oprogramowania oraz drukarki 3D. Na wyposażeniu Laboratorium znajduje się również laserowy skaner 3D. 

Władzom wydziału i pracownikom dydaktycznym zależało na tym, by zajęcia odbywały się z naciskiem na praktyczne wykorzystanie tych urządzeń oraz by każdy student mógł samodzielnie zajmować się swoim projektem, bez czekania w kolejce i bez pożyczania sprzętu od innych uczestników zajęć.

2

Jak wygląda laboratorium?

Modele drukarek 3D na uczelni

Taka konfiguracja umożliwia prowadzenie zajęć dla całej grupy w jednym czasie i precyzyjne przekazanie wiedzy z większego zakresu. Każdy student indywidualnie może zajmować się własnym projektem od momentu pozyskania wymiarów, jeżeli mówimy o inżynierii odwrotnej, do uzyskania prototypu w oparciu o drukarki. MakerBot jest światowym liderem w produkcji tego typu urządzeń dla edukacji

Dariusz Sala, kierownik laboratorium

Nowopowstałe Laboratorium CadXpert wyposażył w 16 drukarek 3D marki MakerBot w technologii FDM. Do dyspozycji studentów oddaliśmy 15 drukarek desktopowych, czyli urządzeń MakerBot Replicator+ oraz jedną wielkogabarytową drukarkę 3D – MakerBot Replicator Z18

3

Współpraca z uczelniami

Od konceptu przez dofinansowanie po wdrożenie

Na etapie koncepcyjnym założyliśmy sobie, że chcemy dysponować najlepszymi urządzeniami dostępnymi obecnie na rynku, urządzeniami o bardzo dużej niezawodności i oczywiście urządzeniami, których przyszły koszt eksploatacji będzie mógł się mieścić w naszym budżecie. 

W związku z tym podjęliśmy współpracę z firmą CadXpert, uznanym dystrybutorem urządzeń i oprogramowania tego typu na rynku. Mogę powiedzieć, że współpraca przebiegała wzorcowo.

Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od firmy CadXpert, związane z doborem urządzeń, dostarczeniem, jak i pomocą w ich instalacji, czyli podłączenia ich do wspólnej sieci, instalacji oprogramowania, a także otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie w kwestii przeszkolenia pracowników do bieżącej obsługi

dr hab. inż. Marek Dudek

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik

Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.
  • Case study zakupu drukarki 3D.

    4

    Laboratorium druku 3D

    Od koncepcji do wdrożenia

    Jestem dumny z tego, że Laboratorium takie jak na światowej klasy uczelniach typu MIT, w Cambridge, w wielu innych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych znajduje się również w Polsce, w Krakowie na Wydziale Zarządzania AGH.

    Będziemy wspólnie z wykładowcami AGH prowadzić zajęcia dla studentów, wspierać koła naukowe, dostarczając im technologii druku 3D. Nie będzie to wyłącznie technologia FDM, ale również inne jak np. SLS, druk z metalu, druk z żywic.

    Dzięki nam studenci będą mogli kompleksowo poznać technologie wytwarzania przyrostowego w kontekście zastosowań w przemyśle. Pojawią się tam, gdzie nasi klienci, czyli firmy stosujące wydruki 3D.

    Piotr Gurga, Dyrektor ds. technicznych w CADXPERT

    5

    Druk 3D na uczelni

    Partnerstwo z CADXPERT

    Laboratorium na Wydziale Zarządzania będzie służyć nie tylko do zajęć dydaktycznych, ale także ma wspierać studentów w realizacji ich zainteresowań w ramach kół naukowych i organizacji studenckich.

    Pomoc CadXpert dla AGH polega nie tylko na dostarczeniu i wdrożeniu urządzeń. W planach jest wsparcie prowadzących zajęcia, włączenie się w prowadzone zajęcia i prezentacja również innych technologii druku 3D. Portfolio CadXpert to także druk 3D usługowy i rozwiązania we wszystkich głównych technologiach.

    Jeśli jesteś zainteresowany budową laboratorium druku 3D także w twojej instytucji, skontaktuj się z naszymi konsultantami druku 3D. Pomożemy w całościowej realizacji projektu, od pozyskania funduszy po obsługę powdrożeniową.

    Uczelnie stawiają na innowacyjność i przyciąganie studentów. Ma na nie wpływ atrakcyjność oferty zajęciowej, w tym nauczanie o nowych technologiach w praktyce.

    Druk 3D na uczelni

    Dzięki technologiom addytywnym AGH może kształcić przyszłych pracowników przemysłu w projektowaniu pod i realizacji druku 3D. Więcej studentów podejmie zadania w nowym laboratorium, a oferta uczelni nabierze atrakcyjności.

    Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut