fbpx
shop-icon

Zastosowanie drukarek 3D MakerBot w produkcji systemów fotowoltaicznych

Po wdrożeniu drukarek 3D MakerBot METHOD inżynierowie ze startupu Solarytics mogą szybciej i taniej udoskonalać panele fotowoltaiczne. Na drukarkach 3D powstaje osprzęt, który do tej pory był zamawiany od zewnętrznych dostawców. Firma skraca czas dostawy niezbędnych elementów z 20 do 2 dni i ogranicza koszty nawet o 98%.

Drukarki 3D MakerBot są wykorzystywane m.in. do produkcji mocowań kółek do wózków używanych podczas przetaczania paneli fotowoltaicznych. Za dostarczenie części od zewnętrznego dostawcy firma musiałaby zapłacić nawet do 10 tys. dolarów. Wydrukowanie uchwytu kosztuje zaledwie 83 dol. Czas oczekiwania na dostawę w outsourcingu wynosi 20 dni roboczych. W przypadku drukowania 3D bezpośrednio w siedzibie firmy, produkcja części zajmuje 2 dni.

Inżynierowie doceniają nie tylko oszczędności wynikające z zastosowania tańszej metody produkcji, ale także swobodę projektowania dowolnych geometrii oraz możliwość weryfikacji projektu CAD na każdym etapie.

solar wydruki

Mocowanie kółek do transportu paneli fotowoltaicznych. Po lewej jeden z pierwszych projektów. Po prawej - mechanizm w udoskonalonej wersji.

Startup, który wyciąga z fotowoltaiki jeszcze więcej

Solarytics to amerykańska firma z siedzibą w Kalifornii, która od pięciu lat zajmuje się udoskonalaniem ogniw fotowoltaicznych. Startup opracowuje nową technologię, która ma zapewnić znaczne zwiększenie produkcji energii słonecznej z istniejącej infrastruktury paneli fotowolaticznych. Obecnie firma zajmuje się badaniami, testami i inżynierią produktu, który ma zostać wprowadzony na rynek.

Zastosowanie drukarek 3D pomogło inżynierom ze startupu Solarytics szybciej i efektywniej testować swoje rozwiązania. Z użyciem technologii addytywnej powstają narzędzia produkcyjne i osprzęt ułatwiające prace techników i inżynierów.

Problem – przetaczanie ciężkich paneli fotowoltaicznych

Pracownicy, prowadząc prace rozwojowe nad nową technologią, muszą często przenosić całe panele fotowoltaiczne ze stanowiska produkcyjnego na stanowisko testowe. Do tej pory taki zabieg wymagał zaangażowania kilku pracowników, był czasochłonny i narażał panele na zniszczenia. Podczas transportu dochodziło do uszkodzeń lub zarysowań.

Rozwiązanie – elementy układu jezdnego z drukarki 3D

Specjaliści z Solarytics postanowili zamontować do testowych paneli elementy jezdne. Elementy mocowania miały zostać wykonane z użyciem drukarki 3D.

Solaritics modelMechanizm mocowania panelu fotowoltaicznego
Czas realizacji (od modelu CAD do gotowej części): 48 godzin
Koszt wydruku 3D: 83 dol.
Wymiary: 12cm x 10cm x 10cm
Drukarka 3D: MakerBot METHOD X
Materiał budulcowy: MakerBot ASA
Materiał podporowy: Stratasys SR-30

Rysunek pokazuje stopień skomplikowania projektu. Zastosowanie rozpuszczalnego materiału podporowego pozwoliło na wydruk elementu w jednej części.

Doug Raymond, współwłaściciel firmy, zainwestował na początku w niskobudżetową drukarkę 3D. Okazało się jednak, że zespół miał problemy z pracą z takim urządzeniem, które wymagało częstej kalibracji, a wydruki nie zawsze były udane. Kosztowało to dużo czasu i było frustrujące. Wydrukowanie całego mechanizmu mocowania z małymi tolerancjami wymiarowymi było praktycznie niemożliwe na tym urządzeniu.

Na początku 2019 r. do firmy trafiła drukarka 3D MakerBot METHOD i był to strzał w dziesiątkę.

Piękno drukarki METHOD jest takie, że puszczasz wydruk na koniec dnia w piątek, a kiedy wracasz do biura w poniedziałek, masz wydrukowaną część. METHOD jest o krok dalej od drukarek, z których do tej pory korzystaliśmy   tłumaczy Doug Raymond, inżynier i współwłaściciel Solarlytics.

Niedługo później firma zainwestowała w kolejną drukarkę 3D MakerBot METHOD X, by mieć dostęp do bardziej wytrzymałych materiałów, które wymagają wyższej temperatury druku.

Inżynierowie projektują w oprogramowaniu CAD potrzebne elementy, a następnie przesyłają projekt do druku 3D i nie muszą martwić się o rezultat. Najczęściej wykorzystywane materiały to ABS i ASA.

Możliwość drukowania z rozpuszczalnymi podporami Stratasys® SR-30 pozwoliła inżynierom Solarlytics na zaprojektowanie mechanizmu zacisku koła jako jednej złożonej części. Wykonanie takiej części za pomocą obróbki skrawaniem byłoby praktycznie niemożliwe z powodu wewnętrznych łożysk i elementów łączonych.

Korzyści wdrożenia drukarki 3D MakerBot METHOD X według inżynierów Solarlytics:

  • Możliwość szybkiego i taniego prototypowania na każdym etapie projektu.
  • Możliwość uzyskania skomplikowanych kształtów i wewnętrznych struktur, dzięki rozpuszczalnym podporom.
  • Oszczędność czasu i kosztów w porównaniu do zamówienia od zewnętrznego dostawcy.
  • Łatwość obsługi i niezawodność drukarki 3D.
  • Możliwość drukowania części gotowych do montażu.

Dzięki wydrukowanym uchwytom na kółka, transport paneli fotowoltaicznych angażuje tylko jedną osobę, zajmuje mniej czasu i jest bezpieczny zarówno dla pracownika, jak i dla samego produktu.

Skorzystaj z okazji i sprawdź promocyjną ofertę. Wykorzystaj potencjał drukarek 3D MakerBot METHOD w swojej firmie

Sprawdź aktualne promocje
method_x
Otrzymaj bezpłatny wydruk próbny

Sprawdź jakość druku 3D w technologii FDM. Poznaj inżynieryjne materiały. Zamów bezpłatny wydruk próbny z drukarki 3D MakerBot METHOD lub zapytaj o wydruk własnego modelu.

Zamów wydruk próbny

Proponowane posty

Proponowane posty