fbpx
shop-icon

Prezentacja możliwości druku 3D w medycynie

Drukarki 3D znajdują szereg zastosowań w medycynie, o czym mogli przekonać się lekarze, pielęgniarki, wykładowcy i pracownicy medyczni podczas prezentacji zorganizowanej 3 kwietnia w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy możliwości systemów druku 3D Stratasys pod kątem wytwarzania realistycznych makiet anatomicznych, modeli narządów pomocnych w planowaniu operacji, biokompatybilnych implantów, akcesoriów ortopedycznych oraz narzędzi chirurgicznych.

ortopedia0

Druk 3D to technologia, która doskonale sprawdza się w zastosowaniach medycznych, gdzie z zasady każdy model jest inny, tak jak różni są pacjenci i ich dolegliwości. Wykonanie indywidualnych modeli konwencjonalnymi metodami byłoby czasochłonne i bardzo kosztowne. Metody przyrostowe oferują szybkie i precyzyjne wytwarzanie jednostkowych obiektów w znacznie niższych kosztach w stosunku do tradycyjnych technik wytwarzania.

W spotkaniu uczestniczyli lekarze i pielęgniarki Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 105. Kresowego Szpitala Wojskowego Żarach, a także wykładowcy i praktycy z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Prezes Zarządu Parku Naukowo- Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. , dr inż. Roman Kielec. Wierzymy, że takie spotkania oraz wspólna współpraca wielu instytucji i firm mogą poprawić funkcjonowanie palcówek medycznych i zwiększyć ich innowacyjność.

Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem tego, na jak wiele sposobów można wykorzystać drukarki 3D w służbie zdrowia. Szczególne zainteresowanie budziły realistyczne wydruki 3D modeli anatomicznych wykonane w technologii PolyJet.

Fot. mgr Deniz Katrin Mrozik/ Rzecznik Prasowy
Źródło: www.105szpital.org.pl

wydruki w medycynie

Realistyczne modele anatomiczne wykonane na drukarkach 3D Stratasys